Opis kursu Do kupienia w środowisku DBE

Leczenie w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną.

  • by
  • Marek Koenner

Opis kursu Do kupienia w środowisku DBE

Leczenie w zgodzie z aktualną wiedzą medyczną.

Kategoria:
Umiejętności twarde
Grupa docelowa:
Lekarze wszystkich specjalizacji
Cena preferowana:
4.000 PLN + VAT
Cena na wyłączność:
20.000 PLN + VAT

Opis szkolenia

Aktualna wiedza medyczna jest podstawowym kryterium oceny lekarza w sytuacji procesu sądowego. Odpowiedzialność może wyłączyć jedynie niedostępność leku rozumiana jako niedopuszczenie go do obrotu na rynku polskim. We wszystkich pozostałych wypadkach lekarz ma obowiązek poinformowania pacjenta o dostępnych metodach leczniczych, w tym o dostępnych nowoczesnych terapiach farmakologicznych. Lekarza nie zwalnia z odpowiedzialności brak danego leku w receptariuszu. Taka sytuacja może jedynie skutkować rozszerzeniem odpowiedzialności na szpital i osoby odpowiedzialne za zapewnienie leków w szpitalu.

Z tego szkolenia lekarz dowie się:

– jak prawo definiuje aktualną wiedzę medyczną i dostępność metody leczenia?

– czy działanie zgodne z wytycznymi towarzystw naukowych oznacza, że lekarz może czuć się bezpiecznie wobec ewentualnych roszczeń pacjentów?

– czy poinformowanie pacjenta o dostępnych metodach leczenia, w tym o nowoczesnych lekach, zmniejsza jego ryzyko odpowiedzialności?

O autorze

Radca prawny, dr nauk prawnych.

W latach 1999-2004 sędzia sądów cywilnych i gospodarczych.

W latach 1995-2005 wykładowca na WPiA UG.

Od roku 2004 właściciel Kancelarii specjalizującej się w świadczeniu pomocy prawnej przedsiębiorcom, w szczególności podmiotom leczniczym, zarówno publicznym, jak i prywatnym.

Reprezentuje lekarzy, kliniki i szpitale w sporach sądowych oraz doradza w bieżącej działalności (w szczególności wprowadzając systemy dokumentacji i zgód pacjentów chroniące przed ryzykiem prawnym).

Od roku 2013 ekspert prawa medycznego spółki Komunikacja z Pacjentem.pl

Autor bloga: prawodlalekarza.pl

Szkolenia prowadzone przez r.pr. dr Marka Koennera mają zawsze jeden główny cel:

– jak nie gubiąc z pola widzenia podstawowego zadania, którym jest ratowanie życia i zdrowia pacjenta, zapewnić bezpieczeństwo prawne lekarzowi?

Kontakt w sprawie zakupu kursu